Подорож за враженнями та знаннями

Погожі сонячні дні, лагідна осіння погода, бажання нових знань та вражень покликали нас у нову подорож. Цього разу об’єктом дослідження та збагачення практичним досвідом стала Бурштинська теплова електростанція на Івано-Франківщині — одна з найпотужніших теплових електростанцій, де працюють віддані своїй справі люди заради енергетичної стабільності держави. Ми зустрілись з провідними спеціалістами, які розповіли про технологічний процес вироблення електроенергії, роботу обладнання станції та основних її підрозділів.

Бурштинська ТЕС входить до складу Відкритого акціонерного товариства «Західенерго» і розташована в 6 км на південний схід від м. Бурштин Галицького району Івано-Франківської області на площі 25 га. Її водоймище місткістю 50 млн. м3 займає понад 1260 га. З 2002 року електростанція працює у так званому режимі «Острова», від'єднаного від об’єднаної енергетичної системи України, паралельно і під контролем UCTE забезпечуючи енергопос¬тачання трьох областей Західної України (Закарпатської повністю, Івано-Франківської і Львівської — частково) та експорт до Угорщини і Словаччини.

Ця електростанція є однією із найстаріших, так як перший струм вона подала ще у 1965 році. Зараз тут працює 12 енергоблоків потужністю у 200 мВт кожен, які перетворюють енергію спалюваного вугілля в електрику. Вироблена електроенергія розподіляється 10-ма лініями електропередач високої напруги 220, 330, 400 кВ, які з'єднують ТЕС з іншими енергосистемами та споживачами. На станції впроваджено автоматизовану систему управління технологічними процесами, також вперше у світовій практиці введено в експлуатацію 2 асинхронізовані синхронні турбогенератори АСТГ-200, які можуть працювати в режимах вироблення та споживання реактивної енергії, що дозволяє підвищити надійність роботи інших генераторів електростанції, зменшити втрати електроенергії в мережах. Роботу станції забезпечують понад дві тисячі професіоналів, серед яких одна з найважчих і найпочесніших професій — це професія електрика.

Зазвичай всі наші подорожі, окрім пізнавального характеру, мають на меті також духовне та історичне збагачення. Дорогою назад ми завітали в старовинне місто Галич — колишній центр Галицько-Волинського князівства, наймогутнішої твердині на південно-західних давньоруських землях. Перша згадка про Галич відноситься до 898 року. Вдале географічне розташування міста у поєднанні із штучним укріпленням полегшувало його захист. Ще й досі збереглися залишки п'яти рядів могутніх земляних валів, що досягають висоти близько 25 м. Тепер тут знаходиться Національний заповідник «Давній Галич», який включає цілий ряд широко відомих пам'яток, зокрема і Старостинський замок. Руїни замку розташовані на високому пагорбі Галича на правому березі річки Дністер. На місці сучасного Галича у княжі часи була торгова пристань, а на Замковій горі — фортифікаційна споруда оборонного значення, одна з найдавніших і найукріпленіших твердинь Галичини. До наших днів від замку кінця XVI ст. дійшли руїни мурів п'ятигранної наріжної башти на рівні другого ярусу, рештки оборонної стіни з бійницями. На території замку збереглися численні підвальні приміщення. Сьгодні Галицький замок охороняється державою.

Хочеться відзначити, що наша подорож, як завжди, була надзвичайно цікава, пізнавальна та корисна.

Підготував Богдан Оробчук,
заступник декана ЕМФ

ACCESSIBILITY ASSISTANT